ucan-boceklerle-mucadeleGenel 

Uçan Böceklerle Mücadele

Uçan böceklerle mücadele, şüphesiz haşere kabusunun en can alıcı tarafıdır. Böcekler, dünya üzerinde yaşayan hayvan sayısının neredeyse yüzde doksanını karşılamaktadır. Türkiye’deki böcek türleri arasında kanatlı böcek türleri çok ciddi bir yer kaplamaktadır. Özellikle yaz aylarında evleri sıkça ziyaret eden evde uçan böcek türleri konusunda bilgi edinmek ister misiniz?

Uçan Böceklerle Mücadele

ucan-boceklerle-mucadele
ucan-boceklerle-mucadele

Uçan böceklerle mücadelenin ilk etabında önlem almayı önereceğiz. Yaz aylarında evi havalandırma sırasında camdan giren uçan böceklere karşı, camlara sineklik takmalısınız. Balkonda ve evin içinde kullanacağınız elektrikli böcek ilaçları ve böcek spreyleri az da olsa işe yarayacaktır. Bu önlemleri almanıza rağmen evinizde böcek türleriyle karşılaşıyorsanız ya da haşerelerin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız 7/24 aktif olan çağrı hizmetlerimizi arayarak bilgi edinebilirsiniz.

Uçan Böcek Türleri ve Özellikleri

Kanatlı karınca; diğer karınca türlerinden farklı olarak daha iri, hantal ve ısırmaya elverişli bir türdür.

Güve; elbise, tahıl ve halı gibi organik nesnelere zarar verir.

Tatarcık; halk arasında “yakağan” olarak bilinir. Geceleri ortaya çıkar. Bazı türleri cilt hastalıklarına ve ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Sivrisinek; daha çok sulak ve bataklık alanlarında yaşasa da hemen her yerde görülebilir. Pek çok hastalığın taşıyıcısı konumundadır.

Arı; alerjik reaksiyonlara sebep oluşuyla bilinen arı yalnızca sıvı ve besin kaynaklarından dolayı insanların yaşam alanına sokulur. Zarar verilmediği sürece ısırmaya ya da sokmaya yeltenmez.

Kara sinek; saldırgan bir yapısı olmasa da pis yerlerde yaşadığı ve insanların yaşam alanlarına temas ettiği için hastalık taşıma riski sebebiyle sevilmez.

ucan-boceklerle-mucadele
ucan-boceklerle-mucadele

Helikopter böceği; Yusufçuk diye de anılan bu böcek türü çoğunlukla yaz aylarında ortaya çıkar. Daha çok dış görünüşüyle dikkat çeker. Zararsızdır.

Uçan hamam böceği; rutubetli ve sıcak ortamları sever. Salgıladıkları zamk sayesinde bir aya yakın bir süre aç kalabilirler. Radyasyona son derece dayanıklıdırlar. Kafa kısımları kopsa dahi bir hafta hayatta kalabilirler.

Kulağakaçan; Çatal şekilli kıskaçlarıyla dikkat çeker. Hem etçil, hem de otçuldur. Kış aylarında evlerde görülme ihtimali vardır. Bu böceğe bazı bölgelerde “saçkıran” adı verilir. Bitkilere ciddi zarar vermektedir.

Benzer içerikler

Yorum Yap