okul-ilaclamaGenel 

Okul İlaçlama

Velilerin çocuklarını emanet ettiği ve çocukların neredeyse günün tamamını geçirdiği eğitim kurumlarında; eğitim kalitesi ve güvenliğin yanında hijyen de çok önemli bir kıstastır. Ancak veliler, bu hijyenin deterjan kokusuyla ve temizlenmiş sınıflarla sağlandığını sanmaktadır. Aslında hijyenik ortamları tehdit eden asıl unsur sınıflardaki çöpler değil, mikrop ve bakterilerdir. Bu durumun sebebi ise düzenli yapılmayan temizlikten çok ortamda yaşamını sürdüren haşerelerdir. Okullarda haşere ilaçlama faaliyetlerine dikkat edilmediği halde, öğrencilerin ve öğretmenlerin en çok vakit geçirdiği bu ortamlar mikrop yuvası haline dönecek, kamusal bir alan söz konusu olduğu için halk sağlığı tehlikeye atılmış olacaktır. Bu nedenle okul ilaçlama faaliyeti mecburi tutulmaktadır ve doğru kişiler tarafından uygulanması gereklidir.

Okul İlaçlama Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

okul-ilaclama
okul-ilaclama

İlaçlama konusunda dikkat edilmesi gereken en temel konu insan sağlığıdır. Özellikle de direnci yetişkinlere göre zayıf olan çocuklar konusunda fazlasıyla titiz davranılmalıdır. Durum böyle olunca, çocukların ikinci evi gibi olan eğitim kurumlarında ekstra hassasiyet gösterilmeli ve haşere ilaçlama yapacak firma doğru seçilmelidir. Sektörde çok sayıda merdiven altı firma bulunmaktadır ve bu dolandırıcı firmalar haddinden fazla rakamlar söyleyerek insanların ilaçlama işlemine önyargılı bakmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, kısa süreli çözüm sunan ilaçlama uygulamalarıyla insanları kandırmakta, Sağlık Bakanlığı’nın onay vermediği ilaçlarla işlem yapmakta olan bu firmalara güvenmemeli, size belge ve sertifikalarını eksiksiz olarak sunabilen ilaçlama şirketleriyle çalışmalısınız. Okul ilaçlama işlemi esnasında ilaçlama servisinin verdiği talimatlara harfiyen uymalısınız. Okul binasında ve bahçesinde tüm alanların ilaçlanmasına dikkat etmeli; depo ve kullanılmayan izbe alanların ayrıntılı ilaçlandığından emin olmalısınız. Çünkü haşerelerin en yoğun yaşadığı ve yuva yaptığı mekanlar bu bölgelerdir.

Okuldaki Haşereler İçin İlaçlama Dışında Neler Yapılabilir?

Haşereler; okullarda hem yaşam alanı, hem de beslenme imkanı buldukları için varlıklarını sürdürürler. Bu nedenle onlar için uygun olan bu yaşam şartlarını ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak yaşamayı sevdikleri alanlarda değişikliğe gidilmesi gerekir. Kazan dairesi, depo, kantin kileri gibi alanlardaki rutubet önlenmeli, yığın halinde duran eşya ve gıda maddeleri kaldırılıp temizlenmeli ve zarar görenler atılmalıdır. Ayrıca bu tarz alanlarda kullanılmayan eşyalar barındırılmamalıdır. Bunun dışında, okul bahçesi de haşere oluşumuna elverişli hale gelebilmektedir. Uzun ve yabani otlar varsa bunlar yok edilmeli, ağaçlar sık sık budanmalı ve çimler kısaltılmalıdır. Ayrıca; pek çok haşere türü, insan saç teliyle bile beslenebilirken çocukların döktüğü yiyecek kırıntıları ve çöpler haşereler için ziyafet niteliği taşır. Bu nedenle çöpler düzenli çıkarılmalı, çocukların kırıntı dökme alışkanlığı için farklı yöntemler üretilmeli ya da sık sık temizlik yapılmalıdır. Ancak bu durumlar tek başına yeterli olmaz ve okul ilaçlama uygulamasını destekleyecek işlemlerdir. Bunların eş zamanlı olarak yapılması gerekmektedir. İlaçlama konusunda bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Benzer içerikler

Yorum Yap