karafatma-bocegi-nasil-yok-edilirGenel 

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Karafatma, bilimsel adıyla blaps spp; kendisi gibi karanlık yerleri sever ve tam anlamıyla bir gece böceğidir. Ormanlık arazi dışında gündüzleri görmek oldukça zordur. Özellikle evleri istila etmesi durumunda, onları ancak geceleri su içmeye kalktığınızda görürsünüz. Aniden ışığı açtığınızda sağa sola kaçışır ve yakalaması neredeyse imkansızdır. Hamam böceğiyle benzer özellikler gösterir ancak, hamam böceği saldırı anında saklanmayı tercih ederken karafatma böceği ışığı gördüğü anda harekete geçer. Çok hızlı hareket eden bu haşereyi gördüğünüz an öldürmeniz son derece zordur. Peki karafatma böceği nasıl yok edilir? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Karafatma ile mücadele nasıl olmalı, gelin detaylıca göz atalım.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

 • Öncelikle, evinize nereden girdiklerini ve nerelerde yuva yaptıklarını tespit etmek, atılacak sonraki adımları
  karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir
  karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir

  tayin etmek için son derece önemlidir.

 • Evinizin döşeme, duvar, kapı ve pencere kenarlarını kontrol edin. Ayrıca gider borularına da bir göz atın. Çünkü bu bölgeler; karafatmaların geçiş yolları ve yaşamayı en çok sevdikleri alanlardır.
 • Ayrıca evinizdeki tuvalet banyo ve mutfak gibi nemli bölgeleri kuru tutmaya çalışın. Rutubet varsa engelleyin.
 • Yerlerde kırıntı bırakmamaya, gıdaları kapalı tutmaya özen gösterin.
 • Bu aşamaların her birini uyguladıysanız, karafatmanın evinizde barınması için bir sebep kalmadı demektir. Peki karafatma böceği nasıl yok edilir? Şimdi sıra, evinizdeki oluşumu temizlemeye ve onları bir daha gelmemek üzere evinizden göndermeye geldi.
 • Market ve eczanelerden temin ettiğiniz ilaçlar, karafatmalara hiçbir etki etmeyecektir. Çünkü, dinazorlar çağından günümüze kadar gelen bu haşere türü, insanlardan bir adım önde hareket etmekte ve sürekli mutasyona uğrayarak kendini geliştirmektedir. Kullanacağınız bu ilaçlara karşı çoktan bağışıklık geliştirdiklerini ve ilaçtan olumsuz etkilenmek yerine beslendiklerini bilmenizi isteriz.
 • Üstelik, karafatma böceği nasıl yok edilir diyerek başvurduğunuz bu ilaç işe yarasa bile, gözünüzden
  karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir
  karafatma-bocegi-nasil-yok-edilir

  kaçan bir erkek ve bir dişi yumurtası (ki bunlar asla göremeyeceğiniz yerlere bırakılıyor), size çok kısa süre içinde yeni jenerasyon bir karafatma sürüsü üretebilir.

 • Bu nedenle sıradaki adım, yakınınızdaki en iyi ilaçlama firmasıyla irtibata geçmek ve sizin için en doğru ilaçlama yöntemini öğrenmek olacaktır.
 • Yumurtaları 60 gün boyunca hayatta kalan, aç ve susuz aylarca yaşayabilen bu haşereye karşı sabır göstermeniz gerekmektedir. 300 milyon yıldır yeryüzünde var olan ve pek çok afetten kurtulmayı başaran bu haşerenin radyasyona bile direnç gösterdiğini ve mücadele etmenin son derece zor olduğunu unutmamakta fayda var.

Benzer içerikler

Yorum Yap