bahce-ilaclamaGenel 

Bahçe İlaçlama

 Evlere giren haşereler konusunda problem yaşamayan insan günümüzde yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi ise; haşerelerin yaşam alanları olan ormanlık arazilerin tahrip edilmesi, ya da şehirleşme nedeniyle küçültülerek insan yaşam alanları arasında kalmasıdır. Bu durum, haşerelerin ev ve iş yerlerine girmesi; evlerin bahçelerindeki ağaç ve çimenlik arazilere yerleşmesi sonuçlarını doğurmuştur. Bu bağlamda, haşerelerin zararlarından kurtulmak isteyen insanlar çeşitli doğal yöntemlere başvurur, bu çabaların sonuçsuz kalması sonucunda ise en doğru ve kesin çözüm olan ilaçlama yöntemlerini uygular. Ancak, böcek ilaçlama konusunda en önemli nokta, profesyonel yöntemlerle ilaçlama tekniğidir. Bunun için de en iyi ilaçlama firmaları ile çalışılmalıdır. Ev ilaçlama ve bahçe ilaçlama işlemleri hassasiyet gösterilmesi gereken konulardır.

Bahçe İlaçlama Nasıl Olmalı?

bahce-ilaclama
bahce-ilaclama

Evde görülen böcekler; özellikle bahçeli evlerde tek başına ev ilaçlama ile çözülmesi son derece güç bir sorundur. Bu nedenle, ev ve bahçe ilaçlama şeklinde gerçekleştirilen paket uygulama, en kesin sonuç veren ve bahçeli evler için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Park ve bahçe ilaçlama işlemlerinin nasıl yapılacağına gelince; bu hususta çok temel bazı kurallar vardır;

  • İlk olarak; bu alanda uzman olmayan kişiler tarafından kesinlikle yapılmamalıdır. Uzman ilaçlama servisleri dışında kimse bahçe ilaçlama işlemine kalkışmamalıdır. Çünkü, hem insan sağlığı için, hem ev bahçede bulunan evcil hayvanlar için, hem de bahçe bitkileri için tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Bahçe ilaçlama ne zaman olmalı? diye sorarsanız; uygulama, rüzgarın sert esmediği ve yağışın olmadığı dönemlerde yapılmalıdır. Bunun için en doğru zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Rüzgarlı havalarda ilaç süpürüleceği için hem etkisini kaybeder, hem de ilaçlama yapan kişinin solunum yoluyla vücuduna girerek çeşitli rahatsızlıklara sebep olur. Yağmur ise ilacı yıkar ve yine işlem geçersiz kılınır.
  • İlaç uygulaması, toprağa değil yüzeydeki bitkilere yapılmalıdır. Toprağa sıkılan böcek ilacı, toprağın ölmesine ve değersizleşmesine sebep olur. Böylece toprak verimini kaybeder ve bitki üretimi için yetersiz hale gelir.
  • İlaçlamadan sonra, meyve ve sebze gibi ekili yenilebilir ürün varsa, sirkeli suda uzun süre bekleterek ve çok iyi yıkanarak tüketilmeli, ya da atılmalıdır.
  • Ev ve bahçe ilaçlama uygulamalarını bir arada yapanlar, yeni bir haşere oluşumunu ve eve yayılımını önlemek adına gereken önlemleri almalıdır.
  • Konu hakkında sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Benzer içerikler

Yorum Yap